ضرر و زیان تغییر برند توییتر برای ایلان ماسک

تغییر برند توییتر غزل ترسیم

مرداد ۸, ۱۴۰۲

برخی از تحلیلگران اعلام کردند تغییر برند توییتر به ایکس برای این شرکت و اعتماد مشتریان به آن مضر بوده و باعث کاهش ارزش آن شده است.

به گزارش چاپ و تبلیغات آنلاین به نقل از فارس و به نقل از رویترز، ایلان ماسک روز یکشنبه، دستور داد که نام توییتر به «X» تغییر کند تا از شر لوگوی پرنده و همه کلمات مرتبط با آن، از جمله توییت خلاص شود. به گفته تحلیلگران، این اقدام ماسک بین ۴ تا ۲۰ میلیارد دلار ارزش این شرکت را از بین برد.

«استیو سوزی» مدیر ارتباطات برند، گفت: «بیش از ۱۵ سال طول کشید تا این میزان سهام در سراسر جهان به دست آید، بنابراین از دست دادن توییتر به عنوان یک نام تجاری، ضربه مالی قابل توجهی خواهد بود.»

ماسک که از زمان خرید ۴۴ میلیارد دلاری توییتر در ماه اکتبر(آبان گذشته)، ارزش شرکتش به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، شنبه شب این تغییر برند را اعلام کرد.

صبح روز دوشنبه یک لوگوی سیاه و سفید جدید X در سراسر این سایت ظاهر شد. لیندا یاکارینو، مدیر اجرایی جدید، چشم انداز شرکت را برای تبدیل شدن به یک سایت صوتی، تصویری، پیام رسانی، پرداخت و بانکداری و در واقع برنامه ای همه کاره را بیان کرد.

تحلیلگران و آژانس های برند، این تغییر نام محصول را اشتباه می خوانند. «تاد ایروین» بنیانگذار آژانس برند فازر، گفت: «توییتر یکی از شناخته شده ترین برندهای رسانه های اجتماعی است. نماد پرنده توییتر در کنار اینستاگرام و فیسبوک، کسب‌وکارهای کوچک و وب‌سایت‌ها را در سراسر جهان زینت می‌دهد.»

جاشوا وایت، استادیار امور مالی در دانشگاه واندربیلت، گفت: «محبوبیت توییتر همچنین افعالی مانند «توییت» و «بازتوییت» را به بخشی از فرهنگ مدرن تبدیل کرده است که به طور مرتب برای توضیح نحوه ارتباط افراد مشهور، سیاستمداران و دیگران با مردم استفاده می‌شود. حال تمام این‌ها باید توسط ایکس دوباره بازسازی شوند.»

سایر شرکت های فناوری در سال های اخیر نام خود را تغییر داده اند. گوگل به آلفابت تبدیل شد تا به کسب و کارهای مختلف درون شرکت اجازه دهد بدون اینکه به نام جستجو گره بخورند رشد کنند. فیسبوک به منظور تأکید بر تعهد این شرکت به متاورس به متا پلتفرم تبدیل شد.

به گفته شرکت مشاوره ارزیابی برند فایننس، ارزش برند توییتر حدود ۴ میلیارد دلار برآورد شده است. دانشگاه وندربیلت ارزش برند توییتر را ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار تخمین زده که با اسنپ چت قابل مقایسه است.

برند فایننس تخمین می زند که برند توییتر ۳۲ درصد از ارزش خود را از سال گذشته از دست داده است. توییتر با فرار تبلیغ کنندگان هم مواجه شده است و ماسک گفته که درآمد تبلیغات در توییتر از اکتبر بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

جاسمین انبرگ، تحلیلگر اینسایدر می‌گوید: «نام تجاری شرکت توییتر در حال حاضر(با یا بدون نام X) به شدت با برند شخصی ماسک، در هم تنیده شده و بسیاری از ارزش ویژه این برند در حال حاضر در بین کاربران و تبلیغ‌کنندگان از بین رفته است.»

«آلن آدامسون» یکی از بنیانگذاران گروه بازاریابی و مشاوره برند متافورس،گفت که این تغییر خطری برای اهداف آینده ماسک دارد زیرا ایجاد بانکداری و پرداخت در این برنامه نیاز به اعتماد مشتری دارد، چیزی که بدست آوردن آن با نام محصول کاملاً جدید دشوار است.

همه این نظرها در حالی است که لیندا یاکارینو مدیرعامل توییتر نوشت: «این اتفاقی نادر است که شما در تجارت یا زندگی فرصتی برای ایجاد تاثیری بزرگ داشته باشید. توییتر تاثیر زیادی گذاشته و نحوه ارتباط ما را تغییر داده است. اکنون X فراتر خواهد رفت و میدان جهانی را متحول خواهد کرد.»

از طرفی تصمیم ایلان ماسک برای تغییر نام توییتر به عنوان X می‌تواند از نظر قانونی پیچیده باشد زیرا شرکت‌هایی از جمله متا و مایکروسافت قبلاً دارای حقوق مالکیت معنوی به همان نام هستند.

راه‌های ارتباطی و تماس با ما:

تلفن: 09981635045 – 02166935045

ایمیل: info@ghazalprint.com

نشانی: تهران، میدان انقلاب، خیابان جمالزاده جنوبی، کوچه دانشور، پلاک 18، طبقه 6، واحد 22.

از فروشگاه‌های تخصصی ما دیدن فرمایید:

فروشگاه محصولات رستورانی

غزل ترسیم، همه چیز زیر یک سقف